Afbeelding
Foto: Aangeleverd

Zero-emissiezone: wie mag er straks niet meer in rijden in centrum Zwolle

· leestijd 1 minuut Algemeen

ZWOLLE - Ondernemers met een bestelauto met emissieklasse 5 mogen die vanaf 1 januari 2027 niet meer de zero-emissiezone in rijden. Zwolle heeft sinds 2025 zo’n zone: het gaat om het stadscentrum, het gebied binnen de stadsgrachten. De RDW waarschuwt nu zo’n 182.000 voertuigbezitters per brief.

Zwolle is een van achttien gemeenten in Nederland, samen met Schiphol, die al een zero-emissiezone heeft ingevoerd. In die zones mogen alleen bestel- en vrachtauto’s rijden die geen uitstoot hebben. Voertuigen op diesel, benzine of LPG zijn of worden stapsgewijs geweerd.

Wie heeft nu al geen toegang?

Op dit moment hebben drie groepen voertuigen al geen toegang tot de zero-emissiezones: bestelauto’s met emissieklasse 4 of lager, nieuwe bestel- en vrachtauto’s die vanaf 2025 op kenteken zijn gezet en vrachtwagens die vóór 1 januari 2017 op kenteken zijn gezet. Per 1 januari 2027 verliest ook emissieklasse 5 de toegang.

De RDW stuurt tussen 18 mei en eind juni brieven naar eigenaren van deze voertuigen.

Kentekencheck

Via de kentekencheck op opwegnaarzes.nl zien ondernemers en particulieren direct tot wanneer hun voertuig toegang heeft tot een zero-emissiezone en welke opties er zijn.

Gratis advies beschikbaar

Ondernemers kunnen gratis hulp krijgen bij de overstap naar uitstootvrij vervoer via een logistiek adviseur van hun gemeente. Op opwegnaarzes.nl/persoonlijk-advies staat een overzicht per gemeente.

"Veel ondernemers zien op tegen de overstap, terwijl er vaak meer mogelijk is dan ze denken", zegt Oldenburg, logistiek adviseur voor de gemeenten Breda, Den Haag en Maastricht. "Wij kijken samen naar wat wél kan. Dat kan een elektrische bestelauto zijn, maar ook slimmer samenwerken of leveren via een hub. Er zijn vaak meerdere oplossingen die passen bij hoe een bedrijf nu werkt. En we helpen ook met praktische zaken, zoals laden en inzicht in kosten. Het belangrijkste is dat ondernemers niet blijven zitten met vragen. Er is gratis advies beschikbaar en we denken graag mee om een oplossing te vinden die werkt in de praktijk."

Ontheffing aanvragen

In sommige gevallen is een ontheffing mogelijk, bijvoorbeeld bij alleen privégebruik of als aanschaf of lease van een elektrische bestelauto financieel niet haalbaar is. Voor bestelauto’s met emissieklasse 5 is een ontheffing aan te vragen vanaf 1 juli. Het aanvragen duurt enkele weken. Een dagontheffing voor eenmalige toegang is direct online te regelen.

De enige officiële website voor het aanvragen van een ontheffing is rdw.nl/ontheffing-zero-emissie/aanvragen. Andere websites zijn niet officieel. Er zijn ook sites die na betaling uiteindelijk geen ontheffing afgeven.

Waarom zero-emissiezones?

Gemeenten voeren zero-emissiezones in voor een betere leefomgeving. Schonere voertuigen verlagen de CO2-uitstoot, zorgen voor schonere lucht en verminderen geluidsoverlast. Meer informatie staat op opwegnaarzes.nl.

John van Weeghel

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

vv d' Olde Veste '54 seizoen 2026/2027
Olde Veste is klaar voor het nieuwe seizoen: zaterdag eerste competitiewedstrijd Sport 3 uur geleden
Wethouder Trijn Jongman reikt de cheque in 2025 uit aan Twee Recht Twee Averecht
Genomineerden Anne Beeltje Cultuurprijs en Stimuleringsprijs 2026 zijn bekend: uitreiking op 4 september Cultuur 3 uur geleden
Afbeelding
Week van Lezen en Schrijven vraagt aandacht voor basisvaardigheden Steenwijkerland 4 uur geleden
Afbeelding
Scholen uit Kampen, Zwartewaterland en Staphorst strijden tegen elektronisch afval Algemeen 5 uur geleden
Afbeelding
Gemeente Kampen vraagt minister om aandacht voor toekomst N50 Algemeen 5 uur geleden
Afbeelding
Villa Rams Woerthe in Steenwijk speelt de hoofdrol in cultureel festival Hendricks Karavaan Steenwijk 6 uur geleden
Afbeelding
Steenwijkerland als eerste aan de slag met nieuwe aanpak ondernemersdienstverlening Regio Zwolle Algemeen 26 aug, 16:00
Afbeelding
Brugmedia groeit naar 13 lokale titels door aansluiting Regiobode Algemeen 26 aug, 15:00
Afbeelding
Zes nieuwkomers uit Steenwijkerland starten traject in de zorg in Emmeloord Steenwijkerland 26 aug, 14:00

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.