Krissenceremonie
Krissenceremonie Foto: Aangeleverd

Koninklijk tintje aan Wahyu Pusaka Festival bij Taman Indonesia

· leestijd 1 minuut Cultuur

KALLENKOTE - Bij dierenpark Taman Indonesia in Kallenkote vond afgelopen weekend een uniek evenement plaats met zelfs koninklijke allure. Voor het eerst werd in Nederland het Wahyu Pusaka Festival gehouden, georganiseerd door de Stichting Behoud Nederlands Ind(ones)isch Cultureel Erfgoed. Centraal stond de Kris, een dolk met diepe spirituele en culturele betekenis in de Indonesische samenleving.

Speciaal voor dit evenement was een koninklijke delegatie uit het Surakarta-paleis (het Kraton) op Java naar Nederland gekomen. Onder hen bevonden zich kroonprins Kanjeng Gusti Pangeran Haryo Hangabehi en Empu Basuki, een van de meest gerespecteerde traditionele krissensmeden van Indonesië. Hun komst zorgde voor veel belangstelling bij verzamelaars, liefhebbers en erfgoedprofessionals uit het hele land.

Koninklijke aanwezigheid en eeuwenoude traditie

De aankomst van de delegatie in hun traditionele kleding maakte meteen indruk. Tijdens lezingen en masterclasses gaven de gasten uitleg over het vervaardigen, onderhouden en ritueel reinigen van de kris. Daarbij kwamen geurige bloemen, limoen, kokoswater en zelfs een vleugje arsenicum aan te pas. De kroonprins zong ingetogen traditionele liederen, terwijl bezoekers ademloos luisterden naar verhalen over pamor – de magische tekening in het staal waarin soms stukjes meteoriet verwerkt zijn.

Tussen de sessies door konden bezoekers rondwandelen in het park, waar een tijdelijke expositie met zeldzame krissen was ingericht. Ook waren er kunstinstallaties, Javaanse huisaltaren en natuurlijk Indonesische gerechten te vinden.

Historische kris keert terug naar Surakarta

Een van de meest ontroerende momenten was de teruggave van een eeuwenoude kris aan de kroonprins. Deze kris, ooit gemaakt door de beroemde smid Mpu Japan voor Susuhan Pakubuwana IV, keert na vele jaren terug naar zijn oorspronkelijke thuis: het paleis van Surakarta Hadiningrat. Een bijzonder moment van verbinding tussen Nederland en Indonesië, waarin erfgoed letterlijk zijn weg naar huis vond.

Brug tussen culturen

Met het Wahyu Pusaka Festival wil de organisatie een brug slaan tussen generaties, culturen en continenten. Ook is er behoefte aan kennisuitwisseling over het behoud van krissen, want uit onderzoek blijkt dat musea soms moeite hebben met de juiste conservering. Het weekend bood daarom niet alleen ceremonie en schoonheid, maar ook verdieping en uitwisseling.

De Indonesische gasten zijn inmiddels teruggekeerd naar huis, hopelijk met warme herinneringen aan een nat maar hartverwarmend Kallenkote.

Herfstvakantie bij Taman Indonesia

Wie de sfeer van Indonesië wil blijven proeven, kan in de herfstvakantie (18 t/m 25 oktober) deelnemen aan kinderactiviteiten zoals batik stempelen, wayangpoppen maken en dierenverrijking knutselen. Meer informatie: www.taman-indonesia.nl.

Stichting Behoud Erfgoed
De kroonprins (links) Kanjeng Gusti Pangeran Haryo Hangabehi
Krissen in het altaar

Hilda Knol

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Afbeelding
VHK verliest uitwedstrijd tegen IJVC, maar blijft koploper Sport 9 uur geleden
Dennis van der Meij
Theateravond: Energie aan de keukentafel, met Dennis van der Meij Noordoostpolder 10 uur geleden
Afbeelding
RTV Oost voetbalprogramma De Oosttribune met theatershow in De Meenthe in Steenwijk Sport 23 uur geleden
Afbeelding
Auto frontaal tegen boom in Havelte, bestuurster mogelijk onder invloed 112 25 apr, 09:20
De gedecoreerden van Westerveld
Lintjesregen 2026 in Westerveld: burgemeester Spoelstra reikte vijf Koninklijke onderscheidingen uit Algemeen 25 apr, 09:15
Marjan van Bijssum is tot Ridder benoemd in de gemeente Steenwijkerland
Lintjesregen in Overijssel: 279 onderscheidingen Algemeen 25 apr, 09:03

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.