Goos Vreugdenhil
Goos Vreugdenhil Foto: Aangeleverd

Extra lezing ‘Steenwijk in glas-in-lood’ door Goos Vreugdenhil

· leestijd 1 minuut Steenwijk

STEENWIJK - Op dinsdag 27 januari 2026 organiseert Historische Vereniging Steenwijk en Omstreken bij voldoende belangstelling een extra lezing over het werk van Willem Bogtman. De lezing op 20 januari is inmiddels volgeboekt. De nadruk ligt op de glas-in-lood-objecten die hij heeft gemaakt in Steenwijk. Spreker is Goos Vreugdenhil van Atelier De Glazen Zee in Steenwijk. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de bovenzaal van De Heren van de Rechter.

Willem Bogtman

Bogtman (1882-1955) aanvaardde in 1903 een baan als leraar tekenen en schilderen aan de pas opgerichte Ambachtsschool in Steenwijk. Hij trouwde met een dochter van D.H. Wicherson, de toenmalige eigenaar van de nog altijd bestaande Houthandel Wicherson B.V. aan het Steenwijkerdiep/Dolderweg te Steenwijk. 

Wicherson was degene die als geen ander inzag over welke artistieke kwaliteiten zijn schoonzoon beschikte en hem daarin overal, vooral financieel, steunde. Zijn grote doorbraak kwam in 1916 na zijn bijzondere prestatie aan het Scheepvaarthuis in Amsterdam. Wat veel mensen niet weten is dat deze opdracht samen met de Steenwijker beeldhouwer Hildo Krop is uitgevoerd. Net als bij de Rotterdamse Bank in Den Haag.

Bogtman maakte ontwerpen en ramen voor kantoren, banken, raadhuizen, kerken in binnen- en buitenland, particuliere woningen en zelfs voor passagiersschepen. Hij had ook opdrachtgevers in het buitenland, bijvoorbeeld in het toenmalige Nederlands Indië.

In Steenwijk zijn er tal van panden voorzien van ramen gemaakt door Bogtman. Denk aan Rams Woerthe, De Laatste Eer, Houthandel Wicherson, Villa Windesheim, het voormalige Eskaf-pand en het voormalige herenhuis van de familie Spijkervet aan de Markt (thans Nico Brillen),

Naast gebrandschilderd glas en glas-in-lood was Bogtman actief op het gebied van heraldiek of wapenkunde, ornamenten en kunstnijverheid. Als ontwerper was hij verantwoordelijk voor het zomerverblijf van de familie Wicherson (“De Paddenstoel”) op De Bult. Dit pand is nog steeds te vinden bij “Residence De Eese”.

Spreker Goos Vreugdenhil

Goos Vreugdenhil is vanaf 2012 actief als glazenier in Steenwijk. Hij heeft een atelier in de voormalige ”Plaats van samenkomst” van het Apostolisch Genootschap aan de Burgemeester H.G. Reinenstraat 1. Vreugdenhil houdt zich bezig met het repareren en restaureren van glas-in-lood, brandschilderen, ontwerpen en adviseren. Opdrachtgevers zijn particulieren, schildersbedrijven, kerken en instellingen.

Tijdens zijn lezing wordt in het kort uitgelegd hoe een glas-in-lood raam gemaakt wordt en hoe een brandschildering wordt aangebracht. Hoe maak je glas? Welk poeder gebruik je? Waarom is een grondstof als lood zo moeilijk verkrijgbaar? Maar vooral wordt met een uitgebreide fotopresentatie stil gestaan bij de producties van Willem Bogtman in Steenwijk.

Tijdstip en aanmelden voor de lezing

De lezing is op dinsdag 27 januari 2026 in de bovenzaal van De Heren van de Rechter en begint om 20.00 uur. De inloop is vanaf 19:30 uur. De lezing is gratis toegankelijk voor leden van de Historische Vereniging Steenwijk en Omstreken (samen met één introducé). Niet-leden betalen €5,= Aanmelding via secretaris@hvseo.nl.

Hilda Knol

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Afbeelding
Drie zorgorganisaties bundelen krachten voor zij-instromers in Steenwijkerland Algemeen 21 apr, 08:00
Miranda namens vv Steenwijk 2 tegen FC Meppel
Irnsum en VeV ’67 winnaars voetbalcompetitie Walking Football Noord Nederland: vv Steenwijk eindigt als derde en vierde Met vijf foto’s 20 apr, 17:16
Aantal vestigingen (2017 - 2026). Bedrijfsleven totaal, ontwikkeling ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
Overijssel ziet groei aantal starters, maar opvallende stijging stoppers door één sector Algemeen 20 apr, 16:00

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.