
Sjors Potiek uit Oldemarkt eindigt als derde op NK IJsvissen in Zweden: ‘Als je van vissen houdt, is dit vakantie’
· leestijd 1 minuut Sport Insta-DekopOLDEMARKT - Voor de zesde keer heeft Hengelsportcentrum De Beste Stek uit Ommen het Nederlands Kampioenschap IJsvissen georganiseerd@. Nog nooit is dat hem in Nederland gelukt. De ijsvissers wijken daarom uit naar een meer bij het Zweedse Fengersfors. Sjors Potiek uit Oldemarkt is één van de acht deelnemers die tussen 8 en 11 februari strijden om de winst. Hij wordt uiteindelijk derde, zijn neef Ben Potiek uit Vlieland wordt Nederlands kampioen.
Terug in Oldemarkt vertelt Sjors Potiek dat hij dit jaar voor de vierde keer aan het NK IJsvissen heeft meegedaan. Op het Zweedse meer heeft hij vier dagen, zowel ‘s morgens als ‘s middags, gevist op snoek met als aas voorntjes. “In het ijs van een halve meter dik zijn gaten geboord, waarin de deelnemers vissen. Daarbij wisselden we telkens van gat. Degene die de meeste en langste vis ving tijdens deze acht dagdelen werd Nederlands kampioen,” legt Potiek uit. Dat wordt uiteindelijk Ben Potiek uit Vlieland. Sjors Potiek heeft zijn neef meegevraagd en niet verwacht dat hij bij zijn eerste deelname meteen met de eer zou gaan strijken.
Snoek van 57 cm
De aannemer uit Oldemarkt wordt derde. “Echt een tactiek heeft hij niet. Het is een kwestie van geduld en wat geluk.” De langste snoek die hij uit het Zweedse meer haalt is 57 cm lang. De andere deelnemers komen uit de regio tussen Emmeloord en Ommen. Het gaat er onderling niet fanatiek aan toe. De vissers winnen graag, maar de gezelligheid vinden ze minstens zo belangrijk. “En als je van vissen houdt, is dit vakantie,” voegt Potiek toe. Dat het in Zweden overdag min zes graden is deert hem niet. “Door onze goede kleren, blijven we warm.”
De ijsvisser verzekert dat de hij de vis na afloop weer teruggegooid heeft in het water. “Snoek vind ik niet lekker om op te eten, liever neem ik makreel, paling, forel of snoekbaars.” Potiek heeft kennisgemaakt met ijsvissen toen hij een keer met vrienden is meegegaan, die de hobby al langer beoefenden. Vissen in een ander land en andere setting met ijs en sneeuw maken dat hij het ijsvissen meer is is gaan waarderen dan gewoon vissen.
Niet in Nederland
Potiek verwacht niet dat het NK ooit nog eens in Nederland kan plaatsvinden. Hij herinnert zich dat er in 2013 op een vijver in het Kuindersebos een NK IJsvissen is geweest. Initiatiefnemer was toen boswachter Harco Bergman. Het ijs wordt volgens Potiek tegenwoordig in Nederland nooit dik genoeg om te kunnen ijsvissen. Ook is het heel moeilijk om een plek te vinden, waar niet geschaatst wordt. Dan maar naar Zweden dus. “Volgend jaar doe ik weer mee,” klinkt het enthousiast.
Door Hilda Knol































