
Doek valt voor Marktkraam Stichting Ankerboeken: initiator Jan Bijleveld neemt na 45 jaar afscheid
· leestijd 2 minuten SteenwijkerlandVOLLENHOVE - Stichting Ankerboeken stopt met haar christelijke boekhandel en evangelisatiekraam. “Er is maar weinig belangstelling meer voor de koopwaar, de vrijwilligers worden steeds ouder en er zijn geen opvolgers,” zegt oprichter en penningmeester Jan Bijleveld (80). Hij neemt daarom binnenkort noodgedwongen afscheid van zijn levenswerk.
Door Hilda Knol
“Hij heeft zijn hele ziel en zaligheid er ingelegd,” zegt vrijwilliger Aaltje Kooij. Op een dinsdagochtend staat zij met nog een vrijwilliger bij de kraam op het Voorpoortplein. Spijtig vervolgt ze: “De kraam loopt niet meer, als we maar één kaart verkopen, dan kan het natuurlijk niet meer uit.” Jan Bijleveld zit ondertussen aan de overkant van het plein bij de bakker achter een kop koffie om over zijn levenswerk te vertellen. Ook hij weet van de teruglopende inkomsten, de vergrijzing van de vrijwilligers en het ontbreken van toekomstperspectief. “Onze enige optie is nog om te stoppen,” sombert hij. Toch heeft hij nog niet helemaal het bijltje erbij neer gegooid. “Als een lezer interesse heeft om de kraam over te nemen, dan kan hij zich melden, maar alleen als hij dezelfde missie heeft,” klinkt het resoluut. Daarmee bedoelt hij het verspreiden van het evangelie door middel van de verkoop van Bijbels, christelijke boeken en ansichtkaarten met bemoedigende teksten. “Het christelijk geloof leert ons om goed voor elkaar te zijn, dan krijgen we een betere wereld.”
Kipcaravan
Bijleveld blikt graag nog even terug op de geschiedenis. “In 1980 hebben de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente een evangelisatiecommissie opgericht,” steekt hij van wal. Die commissie schaft een Kipcaravan aan. Er wordt daarin een gat met een verkoopklep gemaakt. Hiermee gaat zij op de markt van de Bisschopsstraat en bij braderieën staan met christelijke lectuur en ansichtkaarten. Later wordt het een VOF met de naam De Open Deur. In 1994 moet de organisatie een nieuwe verkoopwagen aanschaffen omdat zij door de vorige caravan is gezakt. “Wij hebben een actie gehouden en konden dankzij giften en fondsen voor 14.500 gulden de huidige verkoopwagen aanschaffen,” vertelt Bijleveld. Hij is de eerste veertig jaar de beheerder. Daarna neemt Arie Ruitenbeek het over en wordt Bijleveld penningmeester en doet hij de administratie voor de beheerder. In de loop der jaren verhuist de kraam vier keer. Van het plein aan de Bisschopsstraat naar het gemeentehuis en weer terug. Daarna naar De Burght en de laatste vijf jaar op het Voorpoortplein.
Goed gesprek
Mooie herinneringen heeft Bijleveld aan de actie die de stichting houdt als zij in 2005 een kwart eeuw bestaat. “Wij hadden 650 bekers weggegeven met ‘Er is altijd iemand die om je geeft’,” weet hij nog. Ook mooi vindt Bijleveld de Kerstwandelingen, waar de vrijwilligers met een tafel aan de route staan. “Wel vijftig kinderen kwamen dan langs om een gratis kerstboekje uit te zoeken.” “Heb je nog wat verkocht?” vraagt hij vaak aan de vrijwilligers. Als het antwoord luidt: “Nee, maar we hebben wel een goed gesprek gehad,” dan noemt hij de ochtend toch geslaagd.
In 2016 wordt De Open Deur een onafhankelijke stichting met de naam Ankerboeken. “We wilden niet dat de kerken verantwoordelijke zouden zijn, voor iets wat bij ons misgaat,” verklaart Bijleveld. De stichting gaat nu alle boeken en kaarten met grote kortingen in de uitverkoop doen. Ze staat nog op de Kloostermarkt op 26 april. Daar heeft de stichting een aantal verrassingen in petto voor de klanten. Op de weekmarkt staat de kraam nog tot en met 3 juni. Dat is de laatste keer dat de stichting de verkoopwagen uit de stalling aan de Oppen Swolle haalt.
Reünie
Bijleveld weet nu al dat hij de kraam gaat missen. “Ik liep graag even de markt op om met de vrijwilligers te praten, waar ik soms zelf ook stond voor nood,” zegt hij. Hij weet nog goed hoe hij als ‘jong broekie’ - die op de elektronica-afdeling van het Waterlab werkte - leiding gaf aan de oudere dames. “En nu ben ik de oudste,” lacht hij. Als afsluiting organiseert hij nog een reünie op 4 november van 15.00 uur tot 20.00 uur voor alle (ex-)vrijwilligers. Daarna valt het doek definitief voor Stichting Ankerboeken. “Of... er moet zich toch nog een opvolger melden,” besluit Bijleveld hoopvol.































