
Gieterse Siegfried Woldhek wint Thérèse Schwartze Prijs
SteenwijkerlandDEN HAAG/GIETHOORN - Siegfried Woldhek (1951) uit Giethoorn heeft de Thérèse Schwartze Prijs gewonnen voor de tekeningen uit zijn persoonlijke oeuvre. Deze prijs is op 7 juni in de Pulchri Studio in Den Haag aan hem uitgereikt door de Thérèse van Duyl-Schwartz Stichting.
Woldhek geniet vooral bekendheid door zijn tekeningen die hij al meer dan veertig jaar maakt voor de NRC en Vrij Nederland. Deze prijs verdient hij voor de tekeningen die hij op persoonlijke titel heeft gemaakt. De jury looft hem voor zijn “scherpzinnige benadering”. De thema’s die zijn vrije werk kenmerken zijn ouderdom, verval en migratie. Ook tekent de tot bioloog opgeleide Gieterse graag vogels.
Thérèse Schwartze
Woldhek ontving de prijs uit handen van Hans Ansingh. Hij is een familielid van de kunstenaarsfamilie rond Thérèse Schwartze en was jarenlang betrokken bij de Thérèse van Duyl-Schwartze Stichting. Thérèse Schwartze (1851-1918) was een Nederlandse portretschilderes uit Amsterdam. Ze geldt als een van de succesvolste vrouwelijke kunstenaars van de negentiende eeuw. Het Rijksmuseum noemt haar zelfs de meest succesvolle Nederlandse vrouwelijke kunstenaar van die eeuw, mede door haar talent én haar zakelijke inzicht. De Thérèse Schwartze Prijs is naar haar vernoemd. Die prijs sluit aan bij haar betekenis voor de Nederlandse portretkunst en wordt toegekend aan kunstenaars die zich onderscheiden in portretkunst.
De Thérèse Schwartze Prijs wordt al sinds 1920 uitgereikt. Voorgangers van Woldhek zijn onder anderen Iva van Zyl (2022), Emo Verkerk (2000), Marlene Dumas (1986) en Eric Claus (1985).
























