
De grote vuurvlinder
ColumnDeze wekelijkse natuurcolumn wordt verzorgd door Philip Friskorn uit Oldemarkt. Sinds 1993 is hij fotograaf van natuur, milieu, recreatie en toerisme. Hij is altijd op zoek naar drie elementen: licht, schoonheid en emotie. De afgelopen jaren bracht hij meerdere fotoboeken uit. Naast het maken van natuurfoto’s, kan hij daar ook mooi over vertellen. Deze column gaat over de grote vuurvlinder.
Het is juli en dat is de tijd dat in de Weerribben en de Rottige Meente een wereldwonder rondvliegt: de grote vuurvlinder! Het was in 1915 toen er in de Friese Lendevallei door een schooljongen uit de klas van meester Warmolts een bijzondere vondst werd gedaan: de grote vuurvlinder werd ontdekt. Het betreft de grootste ondersoort, de Lycaena dispar batava.
Unieke ontdekking
Wetenschappers bogen zich er over en stelden vast dat het een unieke ontdekking was. Door de ontwatering van moerassen in Engeland was de soort daar reeds medio de negentiende eeuw uitgestorven. Hoe uniek is het dan dat wij in de Kop deze soort nog steeds hebben en dat roept om bescherming, want als deze vlinder hier zou verdwijnen dan is hij wereldwijd uitgestorven. Dat vraagt om een grote verantwoordelijkheid van de natuurbeheerders, zoals het in stand houden van de waterzuring (Rumex hydrolapathum) en schoon water. Aan die voorwaarden wordt voldaan, dus laten we hopen op verdere uitbreiding van deze unieke vlinder richting De Wieden gaat plaatsvinden.
Biotoop
Aan Natuurmonumenten zal het niet liggen, zij doen er alles aan om het geschikte biotoop te herstellen. In de afgelopen jaren is er veel natuur vertrapt door mensen op zoek naar deze unieke vlinder. In de meeste gevallen kun je ze gewoon vanaf de paden waarnemen en fotograferen. Ga dus vooral voorzichtig om met dit unieke dier en vertrap zijn nectarplanten niet.

































