
Karttalent Dez Ruinemans in de voetsporen van opa Gert en moeder Jazlin
· leestijd 3 minuten SportKERPEN – Dez Ruinemans uit Steenwijk heeft op de Erftlandring in Kerpen een sterk raceweekend bekroond met een overwinning in de finale. De negenjarige karter, die uitkomt in de Honda Cadet-klasse, liet zich zowel in natte als droge omstandigheden van voren zien. Na de tweede plaats in de eerste race en winst in de tweede, hield hij ook in de finale de concurrentie achter zich. Daarmee won hij het eindklassement op het circuit waar ooit Michael Schumacher en Sebastian Vettel hun eerste meters in de kart maakten.
Toen Ruinemans als eerste over de finish kwam, was de vreugde groot. “Ja, goed”, reageerde hij nuchter, al was er ook een bijzonder moment tijdens de race. “Ik had ook even een momentje van: wauw. De kart slipte even weg, kwam op de kerbs en ging toen door de blubber.”
Diep gaan in de kwalificatie
In de kwalificatie moest hij diep gaan voor zijn uiteindelijke tweede startpositie. Hij begon achteraan in het veld en besloot rustig af te wachten voordat hij zijn snelle ronde reed. “Ik dacht: even wachten en dan snel door.” Toen hij de concurrentie zag voorbijkomen, kreeg hij het gevoel dat er meer in zat. “Ik zag Noah en die reed volgens mij harder. Ik zag ze in het treintje voorbij komen en Noah liep daar bij weg. Toen dacht ik: kom op, harder, dan kan ik nog tweede worden.”
Die aanpak betaalde zich uit in zijn laatste ronde. “Dat lukte net in mijn laatste rondje. Sommige rijders dachten nog dat ik vijfde was, maar het was P2.” Helemaal tevreden was hij nog niet. “Het enige wat jammer was, was dat ik op vier tienden van Noah (de rijder van de snelste tijd, red.) zat.”
In de eerste race veranderden de omstandigheden. De baan was nat en er moest op het laatste moment nog een keuze worden gemaakt voor wat betreft de bandenspanning. “Het was een beetje een risico om dat op het allerlaatst nog te doen. En ja, dan maar rijden.”
Sterk in de regen, winst in de finale
Ruinemans wist zich ondanks de lastige omstandigheden uitstekend staande te houden. “Vroeger ben ik nooit echt supergoed geweest in de regen. Alleen nu wel. Ik denk dat het komt doordat ik rustig stuur.” Bij de start verloor hij aanvankelijk een positie aan Floyd ten Holt, maar die plek pakte hij snel terug.
Daarna reed het racetalent de wedstrijd gecontroleerd uit en kwam hij als tweede over de finish. In de tweede heat ging het nog beter en toonde hij zijn raceskills in de regen. Ruinemans maakte een sterke start en koos voor de buitenkant van de baan. “Het had hard geregend. De ander ging via de binnenkant, maar accelereerde niet zo goed. Dus bij drie kwam ik er gelijk voorbij.” Niet veel later kwam Noah voorbij, maar Ruinemans liet zich niet van de wijs brengen. “Ik dacht gewoon: kom op, eerste.” Vervolgens sloeg hij een gat. “En toen waren er ook nog wat spins bij andere rijders.
In de finale waren de omstandigheden gelukkig weer droog. Ruinemans kende opnieuw een goede start van polepositie en sloeg direct een gat. In de slotfase kwam de concurrentie nog even dichterbij. “Ik zag dat het gat steeds kleiner werd, totdat ze op twee seconden zaten..” Ruinemans hield stand en pakte zo de overwinning. Dat hij dat deed op de historische Erftlandring maakte het succes extra bijzonder. “Cool. Echt supercool”, zei hij. “Michael Schumacher heeft ook ooit over deze baan gescheurd. Ik dacht echt: yes!”
Cadet-klasse
De liefde voor de kartsport begon bij de in Steenwijk opgegroeide Ruinemans al op jonge leeftijd. “Ik was vijf jaar oud toen ik in Lelystad begon in een dolphin kart”, zei hij. “Ik keek al vaak naar autosport met mama en opa en toen vond ik het al leuk.” Vooral het racen zelf sprak hem direct aan. “Als je racet, kom je weleens iemand tegen en dan ga je hem inhalen.”
Zijn eerste wedstrijd reed Ruinemans een jaar later in Duitsland, eveneens in de Cadet-klasse. Inmiddels is hij bezig aan zijn derde volledige wedstrijdseizoen. Hij heeft zich in de loop van de tijd steeds verder ontwikkeld. Zijn opvallende oranje-groene kart helpt daar in ieder geval bij. “Het valt gewoon heel mooi op, oranje en groen.”
Racen zit in de familie
De jonge karter kreeg zijn racegenen niet van een vreemde. Zijn moeder Jazlin (ook succesvol atlete) en opa Gert hebben zelf jarenlang samen geracet. “Ik was toen al iets van dertig plus toen ik mijn racelicentie behaalde, maar geweldig dat ik samen met mijn vader kon racen”, zei Jazlin. “Dat hebben we ongeveer tien jaar samen gedaan. We reden op circuits als Assen, Zolder en Spa, bij ACNN.”
Nu staat ze samen met haar vader langs de baan om Dez te begeleiden. “Het is superleuk dat we dat zo kunnen doen. En dat het nu ook nog goed gaat. Toen hij net begon, reed hij altijd al netjes en snapte hij de lijnen wel, maar hij was nog wat afwachtend met inhalen.” Met een lach: “Maar het hek is inmiddels van de dam. Hij durft nu meer en gaat er ook echt voor. Het is leuk om te zien dat hij die stappen maakt.”
Dez wil zijn ontwikkeling graag voortzetten en keek daarbij al naar de volgende stap in zijn carrière. “Ik zou graag sponsors willen”, zei hij. “Want dan kan ik ook doorgaan naar een hogere klasse. Ik wil heel graag in de Rotax Minimax gaan rijden!”
Dez Ruinemans bedankt zijn familie voor de steun: opa, mama, oma en zijn hele familie.
Bas Kaligis





























