Klein hoefblad
Klein hoefblad Foto: Philip Friskorn

Klein hoefblad, een vroege bloeier

· leestijd 1 minuut Column

Deze tweewekelijkse natuurcolumn wordt verzorgd door natuurfotograaf Philip Friskorn uit Oldemarkt. Dit keer verschijnt het klein hoefblad voor zijn camera. 

Het is eind februari en op sommige plekken tref je een wonderschoon geel bloempje aan: het klein hoefblad. Als de weersomstandigheden gunstig zijn kun je ze begin februari of zelfs eind januari al zien. Als het gaat sneeuwen steken de bloempjes boven de sneeuw uit. Het klein hoefblad is een naaktbloeier, dat wil zeggen dat de hartvormige bladeren komen pas tevoorschijn als de bloem is uitgebloeid. Het is een composietplant met wortelstokken van meer dan één meter lengte. Op pas omgewoelde grond zie je het klein hoefblad vaak tevoorschijn komen, typisch voor een pioniersplant. We mogen deze fraaie bloeier wel rekenen tot de vroegste bloeiers in onze natuur, nog eerder dan speenkruid. Klein hoefblad is inheems in heel Europa en delen van Afrika en Azië.

Als het klein hoefblad bloeit zie je, behalve de bloem, een bijzondere bloemsteel met puntige schubben die groen of roodbruin kunnen kleuren. Na de bloei vormt zicht een pluizenbol vergelijkbaar met de paardenbloem, maar dan veel kleiner. Voor de verspreiding van die zaden is de wind nodig. Op de wind kunnen ze overal terecht komen en ontkiemen.

De bloem

Het bloemhoofdje heeft een diameter van ongeveer 3 cm. Het midden bevat de mannelijke buisbloemen met nectar, 30-40 in getal. Rond de mannelijke buisbloemen rangschikken zich bijna 300 vrouwelijke lintbloempjes. De lintbloempjes of straalbloemen hebben geen nectar en zijn afhankelijke van kruisbestuiving. Omdat het zo’n vroege bloeier is wordt het klein hoefblad veelvuldig bezocht door vroeg vliegende insecten die voor de aanvullende bestuiving zorgen.

Geneesmiddel

In de natuurgeneeskunde wordt het klein hoefblad gebruikt als hoestverdrijvend middel. Na de bloei verschijnt het blad. Het blad wordt gebruikt als zwachtel bij gewrichtspijn en reumatische aandoeningen. Of dit allemaal waar is laat ik graag in het midden.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Per boot van restaurant naar restaurant
Streekdiner ‘Lente in de Kop’ smaakt naar meer Lezersnieuws Ingezonden 11 uur geleden
Afbeelding
Tulpenfestival Noordoostpolder onder leiding van nieuw bestuur groot succes Noordoostpolder 12 uur geleden
Afbeelding
ECHOS Home Havelte Fiets Driedaagse gaat van start op dinsdag 19 mei Sport 14 uur geleden
Afbeelding
Inwoners kunnen reageren op concept warmteprogramma 2026 – 2036 Stappenplan op weg naar een duurzame en aardgasvrije toekomst Algemeen 16 uur geleden
Afbeelding
Oldtimerfestival Vollenhove dit jaar op zaterdag 16 mei Algemeen 16 uur geleden
Preview-avond
Theaterseizoen 2026/2027 verkoop De Meenthe gaat van start op woensdag 20 mei Cultuur 17 uur geleden

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.