
Naar Giethoorn Noord
· leestijd 1 minuut ColumnHarry Stegeman baseert zijn columns vooral op zijn bij KNNV Uitgeverij verschenen boek ‘In de Kop van Overijssel - lopen, fietsen en stilstaan’.
Daar is de Kerkweg, ik ben weer in Giethoorn. In de Middenbuurt nu, en niet op een pad maar op een echte weg. ‘Dit is eigenlijk een vreemd dorp. Niet dat er geen gewone mensen woonden, maar van een ding hebben ze hier in Lagerwiede zo heel erg veel: water. Er is eigenlijk zoveel water in dit dorp dat er geen plaats meer is voor straten’. Zo begon dirigent Altena in Fanfare, the movie. Hij zag de oude Kerkweg over het hoofd. Ik zie ook nog even geen dorpsgracht.
De Kerkweg door de Middenbuurt verbindt het drukke Giethoorn, het Zuideinde, met het beduidend minder heftige Giethoorn Noord, het Noordeinde.
Gieterse Polder
Tussen de Middenbuurt en het kanaal Steenwijk-Blauwe Hand ligt de Gieterse Polder – niet te verwarren met de Polder Giethoorn aan de andere kant van het kanaal. Op de plek van de Gieterse polder lag een veenplas, het Wijde. Die is in 1830 leeggemalen. Het water veranderde in grasland, aardappelakkers en maisvelden. Maar het zou zo maar kunnen dat het groen straks weer plaats moet maken voor nog een weg, of nog een parkeerplaats, of nog meer huizen, of nog meer recreatieve voorzieningen. Want het leven gaat door, ook in Giethoorn.
Kameeldakboerderijtjes
De Kerkweg maakt noodgedwongen een haakse bocht naar links, want het Molengat ligt in de weg. Deze plas ontstond bij de stormvloed van 1825. Plassen komen en plassen gaan, zo gaat dat. In de tuin van een ‘particulier’ staat een nagebouwde paaltjasker. Twee keer naar rechts en ik ben weer op een pad, dat niettemin Molenweg heet. Het is alleen voor fietsers en wandelaars. Ik zie nog steeds geen dorpsgracht in dit rustieke stukje Giethoorn. Wel weer de karakteristieke kameeldakboerderijtjes, aan beide kanten van het smalle pad.































