De Lozedijk
De Lozedijk Foto: Aangeleverd

Column van Harry Stegeman: Op de Lozedijk

· leestijd 1 minuut Column

Harry Stegeman baseert zijn columns vooral op zijn bij KNNV Uitgeverij verschenen boek ‘In de Kop van Overijssel - lopen, fietsen en stilstaan’.

Er is nog een heel klein stukje oude Zomerdijk tussen Beukerssluis en Meppel, en precies daar ligt een kluitje boerderijen. Doosje heet het hier. Zou het buurtschapje die fraaie naam danken aan de kartonnen doos waarin varende passanten bij het sluisje dat hier eens lag het schutgeld moesten deponeren? Of zou hier een familie Doosje hebben gewoond. Zou het misschien van ‘de Hoosjes’ komen? De Haagjesgracht die even buiten Doosje voorzichtig aan haar weg naar Wanneperveen begint, komt voorbij Wanneperveen uit op de Hoosjesgracht. Wie zal het zeggen.

Ik ga met de Haagjesgracht mee, over de Lozedijk, die eigenlijk geen dijk is. De van huis uit Middelkluftse Stouwe langs de westelijke oever van de gracht is in de loop van de zeventiende eeuw afgegraven – daarom heet-ie nu Lozedijk.

Slootje

De Haagjesgracht, een bijna vier kilometer lange turfgracht, is uit het begin van diezelfde eeuw. Pas na een paar honderd meter begint het slootje heel iets van een grachtje te krijgen. Al snel stuiten de Reeënweg en de Schutsloot, ook ooit een turfvaart, op de Lozedijk. Het slootje, want meer is ook dit niet, maakt noodgedwongen een haakse bocht naar links en bereikt zijn eindbestemming, de Haagjesgracht, dus op een haar na niet. De turfvaarten hebben het moeilijk, heden ten dage.

Eendenkooi

Halverwege Wanneperveen ligt het Kiersche Wijde, een flinke veenplas, met vlak daarnaast een diep zandgat. Het Kiersche Wijdepad loopt er in een grote boog omheen. Ik zie trekgaten, moerasbosjes, blauwgrasland, hooiland, open water, hekken, hoge en gewone bruggetjes en houten vlonders. De eendenkooi die er ook moet zijn, houdt zich schuil achter het geboomte en het struikgewas. Ik moet het vandaag zonder de kleine karekiet, de rietgors, de blauwborst, de roerdomp en de waterral doen.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Afbeelding
Fruitpersdagen in Balkbrug en Mander voor eigen oogst Algemeen 3 uur geleden
Muziektolken
Rotary Steenwijk-Regio maakt Kopje Cultuur toegankelijk voor iedereen: Bijdrage van € 5.000, - zorgt ervoor dat ook mensen met een beperking volop kunnen genieten van het festival Cultuur 5 uur geleden
Afbeelding
Samen sterk van start bij Agnieten College Zwartsluis Algemeen 18 uur geleden
Afbeelding
Boerenprotest in de Gieterse gracht: burgemeester ondertekent brief niet Met 13 foto’s 18 uur geleden
Afbeelding
Bibliotheek Sint Jansklooster is vernieuwd Steenwijkerland 20 uur geleden
Afbeelding
Opening cultuurhistorisch ommetje Vledder en presentatie Bruisend Vledder Westerveld 20 uur geleden
Kluitenberg - Sherlock
Symboliek wint met PIÑATA! de Ereprijs van Corso Sint Jansklooster Met Video en 64 foto’s Insta-Dekop 22 aug, 09:47
Mannenensemble
Nieuw mannenensemble in de Noordoostpolder start project ‘Liedjes van de Zee’ Cultuur 22 aug, 08:00
Afbeelding
Open Dag en Muziekfestival EiGenwijs: een volle dag genieten bij De Maargies Hoeve Algemeen 21 aug, 19:01

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.