Een buizerd duikt op zijn prooi
Een buizerd duikt op zijn prooi Foto: Philip Friskorn

Nieuwe aflevering natuurcolumn: De buizerd, een trage jager

· leestijd 1 minuut Column

Deze tweewekelijkse natuurcolumn wordt verzorgd door Philip Friskorn. Dit keer verschijnt de buizerd voor zijn camera.

Geen enkele roofvogel heeft zoveel verschillende verenkleden dan de buizerd. Ze kunnen variëren van bijna wit tot bruin/zwart en alles er tussen in. Deze kleurvariatie heeft een genetische oorsprong. De wetenschap is er nog niet achter gekomen waar deze onvoorstelbare kleurvarianten vandaan komen. Mogelijk heeft het te maken met het leefgebied waar bepaalde kleuren voor een betere camouflage zorgen. De brede korte staart is een onmiskenbaar kenmerk van de buizerd en het langzame vliegbeeld met een spanwijdte van ongeveer 120 cm maakt het silhouet niet te verwarren met andere roofvogels.

Het nest van een roofvogel heet een horst. De buizerd bouwt een horst van dode takken hoog in de bomen. Voor de stevigheid wordt gekozen in de V-vorm van stammen of op een tak tegen de boomstam. Als de horst gereed is wordt deze bekleed met takken van, meestal, naaldbomen. Na het leggen van 2-4 eieren worden deze in ongeveer een maand uitgebroed. De jongen worden verzorgd en zijn pas na drie jaar geslachtsrijp.

De buizerd is in Nederland de meest voorkomende roofvogel. In heel Europa komt de buizerd voor, ontbreekt echter in West- en Noord-Noorwegen. Op die plaatsen wordt zijn plaats ingenomen door de forser uitgevallen ruigpootbuizerd, in de vlucht herkenbaar aan de witte staartband. Deze ontbreekt bij ‘onze’ buizerd. In de winter neemt het aantal buizerds aanzienlijk toe door overwinterende exemplaren uit Noord- en Oost Europa.

Buizerds kunnen jagen op bijvoorbeeld konijnen en kleine zoogdieren, maar kunnen langs snelwegen ook geduldig wachten op een paaltje tot er een dier wordt doodgereden. Dan wordt het wachten vaak beloond als een konijn of haas niet heeft uitgekeken met oversteken en wordt de buizerd een aaseter.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Drukte in de Hoofdstraat
Vandaag Hemelvaartsdag is het Lambertusmarkt in Oldemarkt Steenwijkerland 9 uur geleden
Afbeelding
Familie wil via rechter het ruimen van graf burgemeestersvrouw Giethoorn stoppen Steenwijkerland 11 uur geleden
Afbeelding
Scootmobieltocht door omgeving van Steenwijk: ‘Gaat weer een topdagje worden’ Steenwijkerland 12 uur geleden
Afbeelding
Tweede editie cultuurdag op RSG Tromp Meesters Steenwijk 13 mei, 17:00
Plantenbaktuintje
Vergroen je balkon of terras tijdens de workshop Plantenbak Tuintje Algemeen 13 mei, 15:00
Afbeelding
Zijn de ligplaatsen in Giethoorn schaars? Rechter moet zich daarover buigen met mogelijk verstrekkende gevolgen Steenwijkerland 13 mei, 14:33
Hans van Breukelen geeft keeper Roelof Kuiper een compliment
Bondscoach Hans van Breukelen introduceert Walking Football Engelse stijl: VV Steenwijk Oldstars doet mee Met video en zes foto’s 13 mei, 12:49
Afbeelding
Deze foto’s van Gala SG Eekeringe krijgen de meeste stemmen Algemeen 13 mei, 10:09
Mees te Velde
Theaterspektakel Ridders & Juffers van het Zwarte Water: interview met Mees te Velde over de bijzondere geschiedenis Zakelijk nieuws lokaal 13 mei, 08:00

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.