Er liggen twee Stroïnks op Vredehof
Er liggen twee Stroïnks op Vredehof Foto: Aangeleverd

Nieuwe aflevering column Harry Stegeman: Voor Willemsoord

· leestijd 1 minuut Column

Van Harry Stegeman verscheen bij KNNV Uitgeverij ‘In de Kop van Overijssel - lopen, fietsen en stilstaan’. Voor zijn columns put hij daaruit. Dit keer nadert hij Willemsoord.

De Van Karnebeeklaan maakt even voorbij de Grote Schuur een haakse bocht naar links. Daar kijk ik ‘Het Slotje’ – de havezate – nog een laatste keer recht in het gezicht.

De kaarsrecht doorlopende laan koerst voor de verandering door een sparrenbos, ik zag eerst vooral eiken. Qua vogels is het behelpen. Ik noteer op gezag van mijn tochtgenoot alleen de zwarte kraai en de heggemus. De ‘motte met keunen’ laat zich wel volop zien. Zo heet hier de salomonszegel, met de lange rijen witte klokjes in paren langs de stengels. 

Liniaal

De Van Karnebeeklaan komt uit op de Koningin Wilhelminalaan en die lijkt ook langs een liniaal te zijn aangelegd, net als de Löhnislaan en de onverharde Generaal Van den Boschweg even verderop. Het kan niet missen: ik nader Willemsoord, een van de Koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid. De Pol heet het buurtschapje hier. Een plek toen, speciaal voor Joodse kolonisten. Alleen een kleine begraafplaats herinnert nog aan ‘de Jodenpol’.

Vredehof

De Generaal Van den Boschweg maakt noodgedwongen een bocht: ‘t Jodenveentje, een mooie ronde plas, ligt in de weg. Langs de Kerkhofslaan ligt even later - niet verrassend - nóg een begraafplaats, Vredehof. Er liggen twee Stroinks: George Willem en Albertus Francois, broers. George Willem was burgemeester van Steenwijkerwold. Bij zijn graf staat een eerbetoon, een beeldhouwwerk van Hildo Krop. Het toont een man, turend in de verte en leunend op een schop. Op de grafsteen staat: ‘Wat een dag wordt aan de kim verwacht’. 

De burgemeester stelde zich van na het leven kennelijk meer voor dan J.C. Bloem, die op zijn zerk in Paasloo ‘Voorbij, voorbij, o en voorgoed voorbij’ liet beitelen. Broer Albertus Francois moet het zonder speciaal eerbetoon doen. De nagedachtenis van de dijkgraaf van het Waterschap Vollenhove staat aan de zeedijk tussen Vollenhove en Blokzijl: het Gemaal A.F. Stroink.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Klaas Steffens (rechts) reikt het prijzenpakket uit aan Stijn Bruinewoud -
Prijzen website-puzzel Historische Vereniging Steenwijk uitgereikt Steenwijk 13 uur geleden
Marjan Berk
Overleden schrijfster Marjan Berk (93) woonde 52 jaar in Kalenberg Steenwijkerland 15 uur geleden
Afbeelding
Recensie Openluchtspel Havelte: Campingchaos: wanneer het Gooi op Heideroosje belandt Cultuur 17 uur geleden
Theo van de Bles
Grote herdenking 60e sterfdag J.C. Bloem: ‘Zelfs AI krijgt de magie van J.C. Bloem niet te pakken’ Cultuur 19 uur geleden
Dyon Scholtens
Dyon Scholten sluit leerzaam NK af met persoonlijke records .KOP { } Sport 21 uur geleden
Afbeelding
Dappere kinderen verjagen de Spanjaarden uit vestingstad Steenwijk: ‘Leve de victorie en Oranje boven’ Steenwijk 11 jul, 22:13
Afbeelding
Nieuwe aflevering column Adriaan Noordergraaf: Wolk Column 11 jul, 11:00
STEENWIJK - De Vestingfeesten gaan van start! De eerste activiteit is zaterdag 12 juli met het Ontzetfestival. Daarna volgt op woensdag 16 juli de Ibiza Day & Summer Night. Lees verder op pagina 5 en 12.
Vandaag zaterdag 11 juli brengt het Ontzet Festival de Vestingstad Steenwijk tot leven: 500 jaar terug in de tijd met veldslagen, roofvogelshows, lezingen en vertier Steenwijk 11 jul, 09:23
Afbeelding
Bijna helft van Steenwijkerlandse ouderen voelt zich eenzaam, zomer maakt het erger Algemeen 11 jul, 08:04

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.